2016 South Sound United League
Team Schedules - Boys Under 19 Division 3
Subscribe to Flight iCal
**Flight iCal contains ENTIRE FLIGHT schedule. To subscribe to Team iCal, click team to open the Team schedule, then subscribe to Team iCal**
iPhone or Outlook:
Click to Subscribe to your Flight Schedule
Android Device using Google Calendar:
Add by URL in Google Calendar, URL is:
http://wys-2016ssul.sportsaffinity.com/tour/public/info/ischedule.aspx?flightguid=B3B7F195-C566-4ECA-ADD8-A9B85499DBF8&tournamentguid=92D9228A-3009-49F8-A359-FBC93AED8740&gametimezone=xxxxxxxx
xxxxxxxx is game's time zone. Please replace xxxxxxxx with one of these ( eastern, central, mountain, pacific, hawaii ).
Click here for detail
     

Bracket      


ALL A      




Winner of bracket based on total points after round robin play.
  Tie Breaker
Club
Info
Group -- A 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  Total
Points
Goal DiffGoals For
 A9 : Vashon Riptide BU19333 1333333331 57  64 
 A3 : Southlake Select B98 Lightning 13313333 3326 33  42 
 A1 : WS Shock 99-Day31333301 30323 4  41 
 A2 : WS Strykers 98-Robinson0303 033003318 4  40 
 A6 : UP Blue Starz 99303303 0030015 -19  30 
 A7 : UP Cobras03 03001303 13 1  47 
 A5 : FWFC B99 Sounders3 00003330 012 -19  14 
 A4 : WS Predators 99-Pimblett00003 0000003 -27  20 
 A8 : CFSC-MRFC B99 Peters0000000 00000 -34  15 
 Bye            0 0  0 

Bracket - Sunday, September 11, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 492805  TBD   --    --  A3 vs ByeSouthlake Select B98 Lightning   vs.Bye 
 492803  Karl Grosch Field at Steel Lake  12:00 PM  Full A5 vs A8FWFC B99 Sounders 3 vs.CFSC-MRFC B99 Peters2
 492807  Walt Hundley  01:30 PM  1 A4 vs A9WS Predators 99-Pimblett 0 vs.Vashon Riptide BU192
 492804  Sealth Stadium  02:30 PM  Stdm A1 vs A2WS Shock 99-Day 6 vs.WS Strykers 98-Robinson5
 492806  Chambers Creek Park and Fields  03:00 PM  A A6 vs A7UP Blue Starz 99 7 vs.UP Cobras6

Bracket - Sunday, September 18, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 492812  TBD   --    --  A5 vs ByeFWFC B99 Sounders   vs.Bye 
 492811  Chambers Creek Park and Fields  01:00 PM  A A7 vs A8UP Cobras 6 vs.CFSC-MRFC B99 Peters1
 492808  Delridge Playfield  02:30 PM  Nort A1 vs A3WS Shock 99-Day 0 vs.Southlake Select B98 Lightning0
 492810  Sealth Stadium  02:30 PM  Stdm A2 vs A4WS Strykers 98-Robinson 5 vs.WS Predators 99-Pimblett1
 492809  Chambers Creek Park and Fields  03:00 PM  A A6 vs A9UP Blue Starz 99 1 vs.Vashon Riptide BU199

Bracket - Saturday, September 24, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 492813  Todd Beamer  11:00 AM  1 A5 vs A3FWFC B99 Sounders 1 vs.Southlake Select B98 Lightning3
 492817  Eismann Elementary  01:30 PM  01 A8 vs A9CFSC-MRFC B99 Peters 1 vs.Vashon Riptide BU1910

Bracket - Sunday, September 25, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 492816  Chambers Creek Park and Fields  06:00 AM  A A7 vs ByeUP Cobras   vs.Bye 
 492815  Sealth Stadium  02:30 PM  Stdm A4 vs A1WS Predators 99-Pimblett 4 vs.WS Shock 99-Day5
 492814  Chambers Creek Park and Fields  03:00 PM  A A6 vs A2UP Blue Starz 99 4 vs.WS Strykers 98-Robinson1

Bracket - Sunday, October 02, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 492818  TBD   --    --  A3 vs A7Southlake Select B98 Lightning 6 vs.UP Cobras3
 492820  TBD   --    --  A8 vs A2CFSC-MRFC B99 Peters 1 vs.WS Strykers 98-Robinson5
 492821  TBD   --    --  A9 vs ByeVashon Riptide BU19   vs.Bye 
 492822  Chambers Creek Park and Fields  01:00 PM  A A6 vs A4UP Blue Starz 99 2 vs.WS Predators 99-Pimblett1
 492819  Sealth Stadium  02:30 PM  Stdm A1 vs A5WS Shock 99-Day 6 vs.FWFC B99 Sounders1

Bracket - Sunday, October 09, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 492823  TBD   --    --  A8 vs A4CFSC-MRFC B99 Peters 2 vs.WS Predators 99-Pimblett5
 492824  TBD   --    --  Bye vs A2Bye   vs.WS Strykers 98-Robinson 
 492825  Chambers Creek Park and Fields  11:00 AM  A A7 vs A5UP Cobras 4 vs.FWFC B99 Sounders1
 492826  Chambers Creek Park and Fields  03:00 PM  A A6 vs A1UP Blue Starz 99 1 vs.WS Shock 99-Day2
 492827  McMurray Middle School  03:00 PM  A A9 vs A3Vashon Riptide BU19 2 vs.Southlake Select B98 Lightning2

Bracket - Saturday, October 15, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 492828  Bonney Lake Mt View Middle School  01:00 PM  01 A8 vs A6CFSC-MRFC B99 Peters 1 vs.UP Blue Starz 992

Bracket - Sunday, October 16, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 492831  TBD   --    --  Bye vs A4Bye   vs.WS Predators 99-Pimblett 
 492830  Sealth Stadium  02:30 PM  Stdm A2 vs A3WS Strykers 98-Robinson 1 vs.Southlake Select B98 Lightning4

Bracket - Sunday, October 23, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 492833  TBD   --    --  Bye vs A6Bye   vs.UP Blue Starz 99 
 492835  Walt Hundley  01:30 PM  1 A4 vs A3WS Predators 99-Pimblett 0 vs.Southlake Select B98 Lightning2
 492836  Delridge Playfield  02:30 PM  Nort A1 vs A8WS Shock 99-Day 7 vs.CFSC-MRFC B99 Peters3
 492837  Sealth Stadium  02:30 PM  Stdm A2 vs A5WS Strykers 98-Robinson 4 vs.FWFC B99 Sounders2
 492834  McMurray Middle School  03:00 PM  A A9 vs A7Vashon Riptide BU19 6 vs.UP Cobras2

Bracket - Sunday, October 30, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 492840  TBD   --    --  A3 vs A6Southlake Select B98 Lightning 9 vs.UP Blue Starz 990
 492841  TBD   --    --  Bye vs A8Bye   vs.CFSC-MRFC B99 Peters 
 492839  Chambers Creek Park and Fields  11:00 AM  A A7 vs A2UP Cobras 3 vs.WS Strykers 98-Robinson5
 492838  McMurray Middle School  11:00 AM  A A9 vs A1Vashon Riptide BU19 8 vs.WS Shock 99-Day0
 492842  Sealth Stadium  02:30 PM  Stdm A4 vs A5WS Predators 99-Pimblett 0 vs.FWFC B99 Sounders1

Bracket - Saturday, November 05, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 492843  Saghalie Middle School  11:00 AM  1 A5 vs A6FWFC B99 Sounders 3 vs.UP Blue Starz 992
 492832  Chambers Creek Park and Fields  01:00 PM  A A7 vs A1UP Cobras 5 vs.WS Shock 99-Day5

Bracket - Sunday, November 06, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 492845  TBD   --    --  A3 vs A8Southlake Select B98 Lightning 5 vs.CFSC-MRFC B99 Peters0
 492846  Pending Availability   --    --  A1 vs ByeWS Shock 99-Day   vs.Bye 
 492847  Walt Hundley  01:30 PM  1 A4 vs A7WS Predators 99-Pimblett 3 vs.UP Cobras9
 492844  Sealth Stadium  02:30 PM  Stdm A2 vs A9WS Strykers 98-Robinson 0 vs.Vashon Riptide BU196

Bracket - Saturday, November 12, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 492848  White River HS  05:00 PM  01 A8 vs A5CFSC-MRFC B99 Peters 0 vs.FWFC B99 Sounders1

Bracket - Sunday, November 13, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 492850  TBD   --    --  Bye vs A3Bye   vs.Southlake Select B98 Lightning 
 492851  Chambers Creek Park and Fields  11:00 AM  A A7 vs A6UP Cobras 4 vs.UP Blue Starz 998
 492849  Sealth Stadium  02:30 PM  Stdm A2 vs A1WS Strykers 98-Robinson 3 vs.WS Shock 99-Day4
 492852  McMurray Middle School  03:00 PM  A A9 vs A4Vashon Riptide BU19 9 vs.WS Predators 99-Pimblett1

Bracket - Saturday, November 19, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 492858  Foster High School  10:00 AM  HS A3 vs A5Southlake Select B98 Lightning 7 vs.FWFC B99 Sounders1
 492856  White River HS  03:00 PM  01 A8 vs A7CFSC-MRFC B99 Peters 4 vs.UP Cobras5

Bracket - Sunday, November 20, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 492857  TBD   --    --  A5 vs ByeFWFC B99 Sounders   vs.Bye 
 492854  Chambers Creek Park and Fields  01:00 PM  A A6 vs A9UP Blue Starz 99 0 vs.Vashon Riptide BU197
 492853  Foster High School  01:15 PM  HS A3 vs A1Southlake Select B98 Lightning 4 vs.WS Shock 99-Day1
 492855  Walt Hundley  01:30 PM  1 A4 vs A2WS Predators 99-Pimblett 2 vs.WS Strykers 98-Robinson5
 492829  Saghalie Middle School  06:00 PM  1 A5 vs A9FWFC B99 Sounders 0 vs.Vashon Riptide BU195

Bracket - Sunday, December 04, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 492861  TBD   --    --  Bye vs A7Bye   vs.UP Cobras 
 492859  Sealth Stadium  02:30 PM  Stdm A2 vs A6WS Strykers 98-Robinson 6 vs.UP Blue Starz 993
 492862  Harbor School Vashon  03:00 PM  1 A9 vs A8Vashon Riptide BU19 0F vs.CFSC-MRFC B99 Peters
Forfeited Game
0
 492860  Walt Hundley  03:30 PM  1 A1 vs A4WS Shock 99-Day 5 vs.WS Predators 99-Pimblett3






Affinity Sports Copyright 2016, Affinity Sports Inc, All Rights Reserved.
Terms of Use and Privacy Policy are applicable to this site.